Evde Oda Kokusu Nasıl Yapılır?

Evde Hazırlayabileceğiniz Oda Kokuları

Beş duyumuz içinde, hafızayı en fazla etkileyen duyumuzun koku olduğunu daha önce de mutlaka duymuşsunuzdur. İnsanlar çok geniş bir koku hafızasına sahiptir. Doğru şekilde kullanılmış tek bir damla koku, bizi büyük annelerimizin o yumuşak yasemin kokulu evlerine geri döndürebilir. Turunçgillerin aromatik kokusu, çocukluğumuzun uzun kış akşamlarını, sobaların üstüne dizilen mandalina kabuklarını ve uzadıkça güzelleşen neşeli sohbetleri hatırlatabilir.

Üstelik kokular bizi sadece geçmişe döndürmekle de kalmazlar, bize temizlik ve saflık duygusu da verirler. Dış görünüşümüz kadar, evlerimiz de bizim kendimizi dışardaki dünyaya ifade etme biçimlerimizdir. İyi bir dekorasyon, dip köşe temizlenmiş odalar, şık aksesuarlar kadar evimizin nasıl koktuğu da kişiliğimize dair dışarıya ipuçları verebilir. O temizlik ve ferahlık hissinin daha uzun sürmesini istediğimizde başvuracağımız ilk araç oda kokularıdır. Her zevke ve beğeniye göre farklı içeriklerle hazırlanmış oda kokuları, bazen bir okyanus kıyısını, bazen rengârenk çiçeklerin açtığı bir bahçeyi, bazense meyve bahçelerinin neşeli atmosferini evimize taşır.

Koku konusunda herkesin zevki farklıdır. Özellikle de iç mekanları şenlendiren oda kokuları mesele oldu mu kendimize göre olanı bulmak zorlayıcı olabilir. Eğer ellerinizle bir şeyler hazırlamaktan hoşlanıyorsanız evinizde kendiniz de oda kokusu hazırlayabilirsiniz.

Oda kokuları farklı formlarda olabilir. Dilerseniz sprey şeklinde, ya da çubuklu oda kokusu olarak dilediğiniz şekilde koku hazırlayabilirsiniz. Fazla kolay olmasa da eve girdiğinizde keyfinizi yerine getirecek bir oda kokusu yapmak mümkün. İşte evde uygulayabileceğiniz birkaç tarif aşağıda sizlerle.

  • Limon ve Fesleğen

Özellikle de yaz ayları için ideal oaln bu taze ve ferahlatıcı oda kokusu sıcaktan sıkıldığınız günlerde iç mekanlardaki havayı tazeleyecek, sizin daha serin hissetmenize yardımcı olacak. Bu az malzemeli oda kokusunu kolayca hazırlayabilir ve keyifle kullanabilirsiniz. Limondaki turunç tonları fesleğenin topraksı kokusuyla kusursuz bir denge oluşturacağı için bütün ailenin de seveceğine eminiz.

Bu tarif için ihtiyacınız olan malzemelerin arasında birkaç damla limon esansı yağı gerekiyor. Yine benzer şekilde fesleğen yağı da kullanabilirsiniz ama hafif ve dengeli bir oda kokusu için biz gerçek felseğen yapraklarından bir avuç dolusunu tavsiye ediyoruz. Bir şişenin için 240 mililitre kadar koyacağınız oda sıcaklığında suya 5-6 damla limon yağını ekleyin. Kokusunu daha iyi vermesi için fesleğen yapraklarını önce bir kasede dövün. Ezilmiş yapraklardan koku çok daha yoğun çıkacaktır. Suyun içinde iki yemek kaşığı saf alkol ekleyin. Son olarak fesleğen yapraklarını da ekleyerek şişeyi iyice çalkalayın. Elde ettiğinz parfümü içinde fesleğenlerle beraber bir sprey şişesine aktarın. Kullanmak istediğiniz zaman odalarınıza dilediğiniz kadar sıkabilirsiniz. Kokunun ömrünü uzatmak için sprey şişesini buzdolabında saklamanızı tavsiye ederiz.

  • Çay Ağacı ve Okaliptüs

Bu karışım bitkisel ve tazeleyici bir koku oluşturur. Uzun süre kapalı kalan iç mekanlardaki ağır havayı hafifletmek için idealdir. Çay ağacı yumuşak bir bitkisel kokudur. Çay ağacı yağı iyileştirici güçleriyle ünlüdür. Pek çok farklı cilt sorunlarını tedavi etmek için de kullanılır. Ökaliptüs ise daha sert, baskın ve keskin bir bitkisel kokuya sahiptir. Özellikle de astım için doğal bir ilaç olarak kullanılan okaliptüs oda kokularında kullanıldığında da nefes almayı kolaylaştıracaktır. Nefes darlığı çekenler için ideal bir oda kokusu oluşturacaktır bu karışım.

Tarif için gerekenler 240 mililitre su ve iki yemek kaşığı saf alkol olarak başlıyor. Bu karışıma 10 damladan fazla olmamak üzere okaliptüs ve çay ağacı yağlarını eklemelisiniz. Daha canlandırıcı ve fazla bitkisel olmaması için birkaç damla limon çiçeği yağı eklemenizi de tavsiye ederiz. Ekleyeceğiniz yağların miktarını oda kokularında sevdiğiniz yoğunluk seviyesini düşünerek ayarlayabilirsiniz. Eğer kokuyu hafif bulacak olursanız sonradan daha fazla ensansiyel yağ ekleyebilirsiniz. Şişenin ağzını kapatarak bütün içerikleri çalkalamanız oda kokunuzun yapımını tamamlıyor. Bundan sonrasında odalarınızın havasını tazelemek daha derin nefes alabilmek için bir sprey şişesine aktararak kullanabilirsiniz. Ömrünü uzatmak için oda kokunuzu buzdolabında saklamalısınız.

  • Lavanta ve Papatya

Bu iki çiçek kokusu da insanları rahatlatmalarıyla bilinirler. Lavanta özellikle de uyku sorunu çekenlerin tercih ettiği bir kokudur. Uyku maskelerinde ve yastıklarda kullanılır. Lavanta aynı zamanda gerginliği almak için de ideal bir kokudur. Papatya da yine sakinleştirici özelliği ile bilinen çayları içilen bir bitkidir. Papatyanın daha keskin ve hafif çiçeksi kokusu lavantanın yoğun ve katmanlı aromasıyla birleştiği zaman ideal dengeyi oluşturacaktır.

Bu oda kokusunu hazırlamak için 240 ml suyu bir kavanoz içine koyun ve iki yemek kaşığı saf alkolü buna ekleyin. Koku için on damla lavantaya beş damla papatya yağı yeterli olacaktır. Kokunun daha hafif olmasını istiyorsanız papatyayı arttırıp lavanta yağını azaltabilirsiniz. Kavanozun kapağını kapatarak iyice çalkalayın. Ardından sprey bir şişenin içine koyun ve dilediğiniz zaman kullanın. Yatmadan önce yastığınıza sıkabileceğiniz bu oda kokusunu mini bir şişe içinde çantanızda dahi taşıyabilir, stresli anlarınızda bileklerinize sıkarak rahatlayabilirsiniz.

  • Greyfurt, Portakal ve Limon

Turunçgil ağırlıklı bu oda kokusu canlandırıcı bir özelliğe sahiptir. Her zevke hitap edecek olan bu ekşi ve enerjik koku sayesinde iç mekanlardaki ağır havayı saniyeler içerisinde hafifletebilirsiniz. Greyfurtun acımsı kokusu, limonun ferahlığı ve portakalın şekerli tonlarıyla birleştiğinde ortaya kusursuz bir denge çıkacak.

Tarif için 240 mililitre suyu bir kavanoza koyun ve iki yemek kaşığı saf alkol ya da votkayı karıştırın. Her kokunun yağından beşer damla ekleyin. Daha az keskin bir oda kokusu için limonu arttırabilirsiniz. Kavanozun kapağını kapatarak çalkalayın. İyice çalkaladıktan sonra spreyli bir şişede muhafaza edebilirsiniz.

  • Portakal ve Gül

Yenileyici bir özelliğe sahip olan bu oda kokusu hem portakalın enerji veren ve canlandıran özelliklerini hem de gülün romantik ve yatıştırıcı kokularını dengeli bir şekilde birleştirmeye aday. Yumuşak ama enerjik kokulardan hoşlanıyorsanız sizin için ideal olacak olan bu kokuyu hazırlamak ise çok kolay.

240 mililitre suyu ve iki yemek kaşığı saf alkolü bir kavanozda karıştırın. 5 damla gül yağını ve on damla portakal yağını kavanoza ekleyin. Kapağı kapattıktan sonra iyice çalkalayın. Spreyli bir şişeye aktardığınız oda kokusunu buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

  • Sandalağacı

Erkeksi ve topraksı tonlara sahip bir oda kokusu aradığınız şeyse tarifi burada. Özellikle de ağır bir tarzda dekore edilmiş iç mekanlar için ideal olan bu oda kokusu erkekler tarafından çok sevilecek.

Hazırlamak için yine baz olarak bir kavanozda 240 mililitre su ve iki yemek kaşığı alkolü karıştırıyorsunuz. Buna ekledikleriniz beş damla sandalağacı yağı, beş damla limon yağı ve beş damla çay ağacı yağı oluyor. Sandalağacı ağır bir koku olduğu için limon gibi bir turunçgil ve bitkisel bir kokuyla hafifletilmesi gerekiyor

Oda kokuları hazırlamak oldukça zahmetli olabilir. Ayrıca esansiyel yağların fiyatları son derece pahalıdır, bu da unutulmamalı. Evde hazırladığınız oda kokularının raf ömürleri de bir haftayı geçmeyecektir, hızlıca bitirmeniz gerekir. Bu zahmet ve harcamalardan kaçınmak istiyorsanız Be In a Good Mood’un oda kokularına yatırım yapabilirsiniz. Esansiyel yağlardan çok daha uygun fiyatlı, kendinizi iyi hissetmeniz için özenle hazırlanmış koku tasarımlarının raf ömürleri de daha uzun olacaktır.