Koku Hassasiyeti Nedir? Koku Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Koku Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kokuların insanların ruh hâline ve hissettiklerine olan etkisi sandığımızdan da önemlidir. Özellikle de hafıza ve nostaljiyle yakından bağlantılı olan koklama duyumuz tek bir kokuyla bizi yıllar öncesine, en mutlu ve huzurlu hissettiğimiz zamanlara geri gönderebilir. Kokular kullanılıcağı ortama göre koku hassasiyetine göre tercih edilmelidir.

Koku hassasiyeti nedir?

Koku hassasiyeti, kişinin koku almaya duyarlılığını ifade eder. Özellikle astım gibi hastalığı bulunan kullanıcılar bir tık daha fazla dikkat etmesi gerekir.

Tek başına bir koku ile çocukken annemizin yaptığı tarçınlı kurabiyelere, iki yıl önce yaptığımız deniz kenarındaki nefis tatile ya da sevdiklerimizin parfümlü kokularına dönebiliriz. Bu nedenle de koku seçimi, hangi ürünü kullanıyor olursanız olun çok hassas yaklaşılması gereken bir konudur.

Kokunun tek etkisi ruh halimize olanı değildir elbette. Aynı zamanda fiziksel etkileri de oldukça güçlüdür. Kimi kokular ağır ve yorucu olabilir, kokuya karşı hassas olan insanlara alerji, rahatsızlık ve baş ağrısı gibi sorunlar yaşatabilir. Koku yoğunluklarına herkesin töleransı farklı olabilir. Doğru seçilmiş kokular ise kişileri rahatlatabilir, enerji verebilir, daha sağlıklı bir uyku sunabilir.

Kokulu ürünlerin alışverişini yaparken birkaç önemli noktaya dikkat ederseniz sonuçlardan uzun süre memnun kalacağınıza emin olabilirsiniz. Kokulu ürünlerin alışverişleri keyifli olmalıdır, bu nedenle de kendinizi ve bu süreci kurallara boğmak istemeyebilirsiniz. Her şeyin kişisel zevklere bağlı olduğunu bilirseniz ve en baştan kaliteli ürünler satan iyi bir marka tercih ederseniz aldığınız üründen memnun kalmamanız imkansız olacaktır. Koku seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan bazılarınız sizler için bu yazıda kısa bir liste halinde derledik.

  • Aldığınız ürünü nerede kullanacağınızı göz önünde bulundurun

Kokulu ürün satın alırken her üründe sevdiğiniz tek bir kokuyu kullanmak isteyebilirsiniz. Koku hassasiyeti olan kişiler kokuların yoğunluğuna kesinlikle dikkat etmelidir. Bu kimi zamanlar doğru bir seçim de olabilir fakat yine de üzerinde biraz daha kafa yormakta fayda var. Alacağınız ürün nedir? Sıvı el sabunu, duş jel, parfüm, oda kokusu ya da deodorant? Ürünün hayatınızın hangi alanında kullanılacağı seçilen kokuyu da etkilemelidir. Örneğin şeftali kokularından çok hoşlanıyor olabilirsiniz, bu durumda şeftali kokulu bir sıvı sabun alabilirsiniz. Ellerinizi her yıkadığınızda bu hoş koku burnunza gelecek, bir süre ellerinizde de kalıcı olacak ve sizi mutlu edecektir. Fakat aynı yoğun kokuyu bir araba kokusu ya da mutfakta kullanacağınız bir oda kokusunda kullanırsanız aynı hoş etkiyi bırakmayabilir. Arabada geçirilen uzun yolculuklarda maruz kalınan koku uygun seçilmezse can sıkıcı olabilir.

İşte bu nedenle de kokunun kullanılacağı yeri iyi düşünün. Duşunuzu sabah alıyorsanız limon ya da portakal notaları içeren canlandırıcı bir duş jeli, akşam alıyorsanız rahatlatıcı ve sakinleştirici, uyumanıza yardımcı olan kokuya sahip bir duş jeli tercih edebilirsiniz. Bir kokuyu sevmeniz onu hayatınızın her yerinde kullanırsanız aynı hoşnutlukta bırakacağı anlamına gelmeyebilir.

  • Sevdiğiniz kokuların hangileri olduğunu öğrenmeye çalışın

Pek çok insan kokular hakkında yeterli bir bilgiye sahip olmadığı için en sevdiği kokuların hangileri olduğunu da bilmiyor. Bu nedenle de vaktinizi beğendiğiniz ve size hitap eden kokuların hangileri olduğunu öğrenmeye ayırmanızı tavsiye ederiz. Kulağa başta gereksiz gibi gelse de kokuların enerjimize, ruh halimize olan etkisinin ne kadar direkt ve hızlı olduğunu düşünürsek hayat kalitemizde yaratacakları değişimi de hayal etmek zor olmaz.

Kokuların üzerinizdeki etkisini farketmeye çalışın. Sadece hoşunuza giden kokuları araştırmayın. Hangi esanslar sizi mutlu ediyor, hangileri endişelerinizi silip rahatlatıyor, uyumanıza yardımcı olan kokular neler ve hangi yoğunlukta olmaları gerekiyor? Bu gibi soruları kendinize sorun, kokuya karşı hassasiyetinizi ölçün, kimileri yoğun ve ağır kokuları sever, kimileri daha hafif ve taze olanlara duyarlıdır. Kendi zevkleriniz hakkında bilgi sahibi olursanız kokulu ürün alışverişleriniz çok daha kolay ve bilinçli olacaktır. Aldığınız ürünlerden de maksimum verim elde etmiş olacaksınız.

  • Kokuların size hatırlattıklarını düşünün

Koku hafızası denen şeyden sürekli bahsedilmesinin önemli bir nedeni var. Kokular bizi en kolay geçmişe götürecek şeyler arasında yer alıyor. Geçmişteki en mutlu anlarınıza o zamanlarda aldığınız en yoğun kokular yardımıyla geri dönebilirsiniz. Örneğin kullandığınız güneş kremindeki hindistan cevizi kokusu sizi soğuk ve karanlık kış günlerinde keyifli ve sıcak tatillerinize ışınlayabilir. Fakat madalyonun öteki yüzünü de göz önüne almalısınız. Ne kadar hoş kokarsa koksun size kötü anılarınızı anımsatan bir kokuyu hayatınızda istemeyebilirsiniz. Hangi kokuların bunu yaşattığını önceden bilirseniz nahoş sürprizleri engellemiş, sizi sadece daha keyifli yapacak kokulara kapınızı açmış olursunuz.

Oda kokularınızda ve araba kokularınızda huzurlu ve rahat anlarınızı hatırlatan notaları tercih edebilirsiniz. Pudralı kokular ya da ferah, temiz notalar bu iş için idealdir. Canlandırıcı olarak da turunç kokuları tavsiye edilir. Çocukluğunuzdan hatırladığınız güzel kokular da iyi seçim olabilir.

  • Kokuların ne gibi hislere iyi geldiği hakkında bilgi edinin

Aromaterapi hakkında çok basit bir bilgi sahibi olmak sizi kokulu ürünlerin alışverişinde çok daha başarılı kılacaktır. Hangi kokuların insanlar üzerinde ne gibi etkileri olduğunu bildiğiniz zaman ihtiyaçlarınızı karşılayacak kokuları yaşamınıza katabilirsiniz. Örneğin lavanta bütün dünyada rahatlatıcı ve uykuya dalmaya yardımcı özelliği ile bilinir. Yatak odanızdaki oda kokuları ya da duşunuzu akşam alıyorsanız duş jeliniz lavanta özlü olursa kaliteli ve deliksiz bir uyku sağlayacaktır. Öte yandan uyanık ve açık zihin sahibi olmanız gereken durumlarda, örneğin araba kullanırken lavanta kokusu pek de faydalı olmayacaktır. Bu nedenle de araba kokunuzu daha canlandırıcı fakat uzun süre maruz kaldığınızda sıkılmayacağınız türden bir koku seçmeniz gerekecektir. Örneğin turunçgiller canlandırıcı, tarçın keyif verici, baharatlı kokular ise romantik olarak bilinir. Bunların yanında kokuyu kullanacak kişinin yaşı, cinsiyeti ve kişilik özellikleri de göz önüne alınmalıdır.

  • Koku Kalitesi

Kokuların sadece cinsi değil kalitesi de eşit derecede önemlidir. Kalitesiz ürünlerde sentetik, taklit esanslar kullanılır. Bunlar kimi zaman, ilk koklandığı zaman güzel gelebilir fakat uzun süre maruz kalındığında bu kokular baş ağrısı yaratabilirler, ilk seferki kadar da buruna hoş gelmezler. İyi kaliteli bir kokuda muhakkak doğal ürünler kullanılmalı. Bunlar içinde de doğal yağlar yer alır. Gerçek ve doğal yağların kullanıldığı kokular sadece daha güzel parfümler oluşturmakla kalmayacak aynı zamanda alerji ve başka cilt hastalıklarına, burunda hassasiyete ve baş ağrısına da sebep olmayacaklardır. Duş jel, el kremi gibi teninize direkt olarak temas edecek ya da oda veya araba kokusu gibi uzun süre maruz kalmak zorunda olacağınız kokulu ürünleri satın alırken ne cins yağların kullanılmış olabileceğine özellikle dikkat edin ve içerikleri okuyun.

  • Kalıcılığa dikkat edin

Satın aldığınız kokulu ürünlerin kalıcılığı da benzer derecede önemlidir. En çok kalıcı olan her zaman en iyi değildir. Örneğin el kremi ya da sıvı sabununuz içindeki parfümün fazla kalıcı olmasını istemezsiniz. Yoğun parfümler yemek yerken canınızı sıkabilir. Kokunun kullanıldığı ürüne göre doğru kalıcılıkta ürünleri bulmanızı tavsiye ederiz. Böylece kokudan ideal verimi alabilirsiniz.

  • İyi bir markaya yatırım yapın

Kokulu ürün satın alırken bütün bu adımlara dikkat etmekle vakit kaybetmek istemiyorsanız kaliteli ve özenli üretim yapan bir markadan alışveriş yaparak iyi bir sonucu garantileyebilirsiniz. Araba ve oda kokuları, el kremleri, vücut losyonları ve daha nice ürünleriyle Be In a Good Mood bu iş için idealdir.