Oda Kokusunun Zararları Var Mıdır?

Oda Kokuları Zararlı mı?

İç mekanları daha yaşanılır kılmak için en uygun fiyatlı ve kolay değişimlerden biri de mekanın kokusunu değiştirmekten geçiyor. Güzel ve dozunda bir koku mekanları baştan yarattığı gibi içinde olanlarında ruh hâllerini yenileyebiliyor. Kişileri daha neşeli, daha rahat ya da enerjik hissettirebiliyor, geçmişteki mutlu günlere saniyeler içerisinde götürüp romantik bir nostalji yaşatabiliyor. Bu nedenle de oda kokuları günümüzde en çok tercih edilen dekorasyon ürünlerinden biri haline geldi.

Oda kokuları sadece iç mekanların daha güzel ve farklı kokması için kullanılmaz. Kokuların güzel olmaktan çok daha farklı işlevleri de bulunur. Farklı kokular ve değişik birleşimler insanların ruh hallerine ve fiziksel durumlarına belirgin etkilerde bulunabilir. Aromaterapi denilen tedavi yöntemi de bu etkilerden yola çıkarak yaratılmıştır. Kokular bizi daha mutlu ya da daha canlı hissettirebilir. Umutsuz anlarımızda daha iyimser olmamıza yardımcı olabilir. Motivasyon eksikliği zamanlarında çalışmaya dönmemizi ve odaklanmamızı sağlayabilir.

İç mekanların atmosferini oda kokuları yardımıyla kolayca değiştirebilirsiniz. Romantik bir zaman geçirmek istiyorsanız menekşe kokulu bir mum ya da oda kokusu mum ışığından çok daha etkili olacaktır. Çalışmak için ideal ortamı yaratmak istiyorsanız nötral bir earl grey kokusu gerekli olan enerjiyi verecektir. Kokular fiziksel olarak etki de yaratabilir. Uykuya dalmakta zorlanıyor, endişe yaşıyorsanız lavantalı kokular sizler için yaratılmıştır. Her türlü gerginliği dakikalar içinde geçirebilen bu kokular keyfinizi kolayca yerine getirir.

Oda kokularının hiç tahmin etmediğiniz faydaları bulunur. Seçtiğiniz kokuya bağlı olarak farklı yararlarını görebilirsiniz. Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileri bulunan oda kokuları anksiyete gibi rahatsızlıklarınız için yardımcı olabilir, gerginliğinizi azaltma konusunda büyük etkisini görebilirsiniz. Benzer şekilde uyku, öfke ve can sıkıntısı gibi hayatınızı olumsuz şekilde etkileyen hislerinizi azaltmak için de oda kokuları idealdir.

Bütün bunların yanında vakit geçirdiğiniz iç mekanlarda evinizdeymiş gibi hissetmek için de oda kokuları tercih edilebilir. Örneğin evinizde kullandığınız çam ormanı esintili oda kokusunun araba kokusundan alabilir, sık seyahat eden biriyseniz kaldığınız otellere, yeni taşınıyorsanız evinize aynı oda kokusundan koyarak saniyeler içinde kendinizi einizde hissedebilirsiniz.

Bütün bu faydalarının yanında kokulara meraklı olan herkesin aklındaki sorulardan biri de oda kokularının zararları olup olmadığıdır. Bu sorunun net bir cevabı olduğunu söyleyemeyiz. Bu tamamen oda kokusunun markasına, içeriğine ve üretimine bağlı olan bir meseledir. İyi kalitede olan oda kokularında hiçbir sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Fakat düşük kalitedeki oda kokuları pek çok farklı problemlere sebep olabilir.

Sentetik kokular ilk koklandıklarında buruna hoş gelseler de bir süre sonra rahatsız edici olmaya başlayabilirler. Bu rahatsız edicilik yoğun migren ağrılarına, göz yanmasına, hassasiyete sebep olabilir. Sentetik esansların kullanıldığı kokular asla doğal yağlardan yaratılmış kokuların yerini alamazlar.

İyi kalitede bir koku sadece kullanılan içeriklerin doğallığından değil aynı zamanda da notaların doğru bir şekilde tasarlanmasıyla oluşur. Birbirleriyle uyumlu, zarif esansları birleştirmek özenle yapılması gereken bir iştir. Kokular üst, orta ve alt notalara sahiptir. Üst notalar ilk kokladığımız anda burnumuza gelendir, orta ve alt notalar aradan zaman geçtikten sonra hissedilir. Düşük kalitedeki oda kokularında mağazadan alırken burnumuza güzel gelen üst notalar evde bir süre sonra rahatsız edici alt notalara dönüşebilir. Bunu da alışveriş sırasında anlamak zor olacaktır.

Doğru tasarlanmamış kokular sizi sadece fiziksel olarak rahatsız etmekle kalmayacak aynı zamanda da ruh halinizi de olumsuz yönde etkileyecektir. Sizi sıkılgan, gergin hissettirebilir, uykularınızı kaçırabilirler.

Alerjisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli

Kokuya karşı hassasiyet ya da alerji pek çok insanda görülmektedir. Hassasiyet ve alerji farklı şeylerdir. Alerji vücudun bağışıklık sistemini hareket geçiren bir sorundur. Bu da şişkinlik, kızarıklık yanında göz sulanması, burun akması ve kaşıntı gibi rahatsızlıkları yanında getirir. Hassasiyet durumlarında ise kaşıntı, kızarıklık ve deri üzerinde sorunlar çıkarabilir fakat bağışıklık sistemi üzerinde herhangi bir etki göstermez.

Hangisine sahip olursanız olun kendinizi korumayı ciddiye almalısınız. Özellikle de alerjiniz varsa sağlığınız kokular tarafından ciddi bir şekilde etkilenebilir.

Koku hassasiyeti pek çok farklı şekilde kendisini belli edebilir. Kimi insanlarda baş ağırısı şeklinde kendini gösterir. Bunlar sıradan baş ağrıları olduğu gibi migren gibi daha şiddetli ve kolay geçmeyen ağrılar da olabilir. Migren sahipleri kendilerini ağır ve yapay kokuların olduğu ortamlardan korurlar.

Oda kokuları yoğunluklarına bağlı olarak gözlerde yanma, kaşınma ve kızarmaya sebebiyet verebilirler. Daha ağır durumlarda göz sulanması da gerçekleşecektir. Bu özellikle de koku yoğun olduğu zaman olacaktır. Benzer şekilde burunda da sızlama, acı ve yanma da gerçekleşebilir. Böyle durumlar burun akıntısı da eşlik edebilir.

Eğer oda kokuları sprey şeklindeyse kimi insanların ciltlerinde de kaşıntı, kızarma ve kuruluğa neden olabilirler. Koku hassasiyeti ve alerjisi olanlar özellikle de parfüm kullanırlarken buna dikkat ederler. Aynı sorun yoğun bir oda kokusunun havada yayılarak tende etki yaratmasıyla da oluşabilir.

Kimi insanlar oda kokularından daha farklı şekillerde etkilenirler. Örneğin mide bulantısı nadir de olsa görülen bir koku hassasiyetidir. Fakat kimi zaman koku hassasiyeti çok daha ciddi boyutlara erişebilir. Örneğin nefes darlığı çok nadir de olsa yaşanan bir rahatsızlıktır. Kimileri göğüste ağrı, nefes almakta zorlanma gibi rahatsız edici durumlarla karşılaşır. Astımı olanlar için koku alerjisi ve hassasiyeti çok tehlikeli bir durum halini alabilir.

Peki bu rahatsızlıkların yaşanması oda kokularını zararlı ve tehlikeli yapıyor mu? Koku hassasiyeti ve alerjisi gün geçtikçe artan şikayetlerin arasına giriyor. Bunun nedeni yapay ve sentetik içeriklerin kullanıldığı düşük kalite oda kokularının yaygınlaşması.  Aslında tek başına kokuların alerji ve rahatsızlığa sebep olması çok az görülen bir durumdur. Fakat yapay ve düşük kalite içerikler görülen rahatsızlıkların artmasına sebep oluyor.

Eğer koku alerjisi olan bir kimseyseniz güzel kokan iç mekanlardan geri kalmak zorunda değilsiniz. Yapacağınız tek şey kaliteli içeriklere sahip olan iyi oda kokularına yatırım yapmak. Doğal yağların kullanıldığı oda kokularında burun akıntısı, göz kızarması gibi rahatsızlıklarla karşılaşmazsınız. Alerjisi olanlar güven içinde kalır.

Doğru marka arayışında oda kokularında Be In a Good Mood’a güvenebilirsiniz. Be In a Good Mood oda kokuları tasarlanırken en kaliteli doğal yağlar tercih edilir. Kokular birbirleriyle uyumlu olarak seçilir ve sizi daha zinde ve rahat hissettirecek seçimler yapılır. Be In a Good Mood oda kokuları  ve çubuklu oda kokuları şeklinde satılmaktadır. İkisinde de iç mekanın koku yoğunluğu kolayca ayarlanabilir. Böylece bir koku hassasiyetiniz varsa mekanın kokusunu kendinize en uygun olan yoğunluğa getirebilirsiniz.