Salonunuzun havasını değiştirecek 10 aksesuar

Evimiz kişiliğimizi yansıtır. Aynı zamanda da en çok vakti burada geçirdiğimiz için gün içerisindeki ruh hâlimizi ve enerjimizi direkt olarak etkiler. Bu nedenle de ev dekorasyonumuzun zevkimizi yansıtan ve bize keyif veren bir şekilde yapılmış olması çok önemlidir. Özellikle de evde en çok vakit geçirilen ve evin kalbi olarak görülen salonun dekorasyonu mutlaka dikkate alınmalıdır.

Evin herhangi bir odasını yeniden dekora etmek çok fazla zaman alıcı ve pahalı bir aktiviteye dönüşebilir. Fakat dekorasyon için aslında bütün mobilyalarınızı değiştirmeye ve salon ile mutfak arasındaki duvarı yıktırmanıza ihtiyaç yok. Küçük dokunuşlarla salonunuzun havasını tamamen değiştirebilirsiniz. Yeter ki bir planınız olsun ve zevkli fikirleriniz hazırda beklesin.

Salonunuzun havasını değiştirmek için 10 tane uygun fiyatlı ve kolay önerimiz var. Öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki listemizi okuyabilirsiniz.

  1. Aksesuarları ve eşyaları azaltın

Uygun fiyatlı ve fazla vakit almayacak bir dekorasyon için mobilyalar ve halılar yerine yeni aksesuarlar deneyebilirsiniz. Fakat her şeyden önce salonunuzun gereğinden fazla kalabalık olmadığından emin olmalısınız. Biblo ve vazo gibi süs eşyalarını olabildiğince azaltmanız salonunuzu daha büyük gösterecek, daha ferah bir his yaratacaktır. Çok beğendiğiniz ve her gördüğünüzde mutlu olduğunuz aksesuarlar hariç bütün gereksiz eşyaları kaldırmakla işe başlayın. Bunlar arasında yıllar önce hediye gelmiş biblolar, kanepenizin üzerindeki hiç kullanmadığınız kırlentler olabilir. Uzmanların bu konudaki önerisi kesin: Mutluluk vermiyorsa atın!

  1. Bir renk teması oluşturun

İşin doğrusu iç mekan tasarımı konusunda eğitim almadıysak renk uyumu konusunda zorluk yaşamamız normal. Tek renk salonlar da tekdüze ve sıkıcı olabiliyor. Bu yüzden de bir renk teması oluşturmak en kolay yöntem olabilir. Öncelikle salonunuzdaki değiştiremeyeceğiniz renkleri düşünün. İnternet üzerinde bulabileceğiniz pek çok program uyumlu renk temaları yaratabiliyor. Salonunuza hakim renkleri girdikten sonra size aksesuarlarda kullanabileceğiniz renkleri öneren bu programlar sayesinde örneğin lacivert ve gri renklerin ağırlıklı kullanıldığı salonunuza hardal sarısı minderler ekleyerek daha dramatik bir hava yaratabilirsiniz. Renk teması oluşturduktan sonra aksesuar alışverişleriniz çok daha kolay ve hızlı olacak, renk konusunda kafa yormak zorunda kalmayacaksınız.

  1. Kokulu mumları deneyin

Salonunuzun havası sadece görüntü değil aynı zamanda da koku olarak da değişirse tam anlamıyla bir yenilik yapılmış olur. Kokulu mum sayesinde bu iki alanda da bir yenilik yapılabilir. Kokulu mumlar yakıldığı zaman sıcak bir görüntü oluşturduğu gibi kokuları da ruh halinize iyi gelecektir. Beinagoodmood kokulu mumlar bu iş için biçilmiş kaftandır. Şık cam kavanozların içinde satılan Beinagoodmood mumları sehpanızın ya da konsolunuzun üzerinde çok şuk duracaktır. Aynı zamanda da pek çok farklı kokusu içinden size hitap edeni seçerseniz salonunuzda bambaşka bir hava yakalayabilirsiniz. Beinagoodmood mumları arasından sakinleştirici, dinlendirici, enerji verici ya danötr kokulara sahip olanlar arasından seçim yapabilirsiniz. Üstelik kokusunu sadece yakıldıkları zaman verdikleri için ruh halinize göre bu mumları değiştirerek de kullanabilirsiniz.

  1. Canlı ve yeşil bitkiler evlat edinin

Dünyanın en uygun fiyatlı ve en güzel aksesuarları arasında yeşil bitkiler yer alıyor. Kimi zaman hiçbir ücret ödemeden, sevdiklerinizin büyümüş bitkilerinden bir parça kök alarak dahi sahip olabileceğiniz yeşil bitkiler büyüklüğü ve tarzı nasıl olursa olsun her salona büyük güzellik getirir. Deve tabanı, minyatür incir ağacı, eğrelti otu ve daha onlarcası bulunan iç mekan yeşil bitkileri gündüzleri salonunuzun havasını temizleyecek, huzurlu ve göz zevkine hitap eden aksesuarlar olacaktır.

Yeşil bitkilerinizi sade ve zevkli seramik saksılarda muhafaza ederseniz güzelliklerine güzellik katmış olursunuz.

  1. Çubuklu oda kokularını deneyin

Oda kokularının iç mekanın havasını değiştirme konusundaki başarılarına yukarıda değindik fakat farklı oda kokularının farklı etkileri olabiliyor. Örneğin çubuklu oda kokuları kokulu mumların aksine sürekli olarak bir koku yayıyor. Cam şişenin içine koyulan çubuk sayısıyla doğru orantılı olarak odadaki kokunun yoğunluğu değişiyor. Bunu göz önüne bulundurarak salonunuzun görsel karakteristiğine yakışacak ve sizin de hoşunuza giden bir çucuklu oda kokusu seçerseniz salonunuzu tek bir aksesuarla baştan yaratabilirsiniz. Beinagoodmood çubuklu oda kokuları seçenkleri arasında her zevke uygun bir koku bulmak mümkündür. Aynı zamanda şık ve renkli cam kavanozları sayesinde salonunuza taze bir kokunun yanında şıklık da getirmiş olacak.

  1. Minderlerinizi değiştirin

Dekorasyonda aksan rengi denilen, az renkte ve sadece aksesuarlarda kullanılan koyu, canlı ve dramatik renkler vardır. Bu rengi mobilyalarınızda ve halılarınızda değil de minderlerinizde kullanmak isteyebilirsiniz. Canlı ve düz renkte alacağınız (ya da kendiniz dikeceğiniz) birkaç minder salonunuzun havasını tamamen değiştirebilir. Bunun dışında da üzeri desenli ve renkli tek bir minder de kullanabilirsiniz. Koyu ve canlı renkleri kullanırken elinizi hafif tutmakta fayda var, bunu sakın unutmayın.

  1. Duvarların renklerini değiştirin

Tek bir gününüzü ayırarak duvarları yeniden boyayabilirsiniz. Göz yorucu olmayan yumuşak renkler kullanırsanız ferh, rahatlatıcı ve sakinleştirici br hava yakalamış olursunuz. Aksesuar niyetine ise tek bir duvarı aksan duvarı yapmayı seçebilirsiniz. Yine renk temanıza uyum sağlayacak canlı bir renk seçerek tek bir duvarı boyarsanız dramatik ve modern bir havayı kolayca yakalayabilirsiniz.

Aksan duvarı kullanımında geleneksel olarak duvarlara asılacak bütün aksesuarlar, yani tablolar, fotoğraflar, aynalar ve posterler aksan duvarına asılır. Bu noktada simetrik ve düzenli ya da daha dağınık bir düzeni tercih edebilirsiniz. Aksan duvarı kullanacaksanız diğer duvarlarınızı açık ve nötr bir renge boyamanız tavsiye edilir.

  1. Tablolar konusunda fazla düşünmeyin

Pek çok insan duvarlara asacakları sanat eserleri konusunda gereğinden fazla kafa yorarlar. Bu da en sonunda duvarlara hiçbir şey asılmamasına sebep olur. Bizim önerimiz duvara asacağınız tablolar konusunda fazla düşünmeden bakmaktan hoşlanacağınız her şeyi çerçeveletmeniz. Eski takvimlerin üzerindeki resimler, fotoğraflar ve hatta kendi çizimleriniz bile boş duvarlardan daha güzel duracaktır.

  1. Depolama

Mobilya almayı düşünüyorsanız mutlaka depolama özelliği de olanları tercih edin. Ortalıkta ne kadar az eşya bulunursa salonunuz o kadar modern görünecektir. Sandıklı kanepeler, gizli bölmeleri olan puflar harika seçimler olacaktır. Duvara monte edilen raflar da yer kaplamayan akıllıca depolama çözümleri arasında yer alır.

  1. Dekoratif müzik aksesuarları kullanın

Salonunuzun havasını değiştirmek için sadece görsel yöntemleri kullanmakla kalmayın. Zevkinizi yansıtan keyifli bir müzik her ortamın havasını kolayca değiştirir. Fakat bunun aynı zamanda göze de hitap etmesini istiyorsanız şık bir müzik seti ya da bluetooth hoparlör en güzeli olacaktır. Daha retro bir görünüm için ahşaplı pikapları tercih edebilir, modern ve havalı bir salon için metal ve nötr renklerde ince bir bluetooth hoparlör kullanabilirsiniz. Size kalan tek şey istediğiniz müziği seçmek oluyor.